Babsaláta tökmagolajjal
Omlós puhára főzzük a babot. A hagymát most hosszúkásra vágjuk. A salátalével is vigyázunk, nem kell sok. A végén öntjük nyakon az olajjal. Pikáns, finom étel.
Bab, hagyma, tökmagolaj
Omlós puhára főzzük a babot. A hagymát most hosszúkásra vágjuk. A salátalével is vigyázunk, nem kell sok. A végén öntjük nyakon az olajjal. Pikáns, finom étel.
Bab, hagyma, tökmagolaj
Az egyik legnehezebben elkészíthető tökmagolajos finomság, egyfajta „titkos” recept, mivel nehéz eltalálni az egyénileg ízletes kombináció arányait. Mégis nagyon megéri próbálkozni vele, mert ha sikerül, akkor egy egész életre rögzül az elkészítés rutinja, és sok-sok kedves vendég, rokon, barát hálálja meg.
Kezdjünk bele! A burgonyát héjastól megfőzzük. Amikor megfőtt, akkor leöntjük róla a vizet, majd hagyjuk fokozatosan lehűlni magától. Eközben nekilátunk a salátalé összeállításának. A tökmagolajos burgonyasaláta alapleve valamivel kevesebb (kb fele, kétharmada) a fejessaláta és egyéb zöldségsaláták alapleveinél azért, hogy ne legyen tocsogós, nagyon folyós. Ez egyéni ízléstől is függ természetesen. A lilahagymát apróra kell vágni, egy tálba helyezni, és már ekkor megsózni. Forralunk vizet az alapléhez, és még forrón a felaprított lilahagymára öntjük, szó szerint leforrázzuk vele. Hozzáadjuk ízlés szerint a cukrot, lehetőleg barnacukrot vagy mézet (pl. akácmézet), mivel ez utóbbiakkal ízletesebb eredményt kapunk. Jól összekeverjük, és az így kapott salátalevet szintén hagyjuk fokozatosan lehűlni magától. A lehűlt burgonyát felkarikázzuk nem vékony, de nem is túl vastag, nagyjából 0,5-1 cm közötti vastag szeletekre, és a kihűlt salátaléhez adjuk. Óvatosan összekeverjük, hogy ne nagyon törjenek meg a burgonyakarikák. Későbbi keverés során úgyis megtörik egy kis része, ami nem is baj, mert a megtört, pépes részek jobb tartást adnak a salátánknak. Ekkor kóstolunk először. Ellenőrizzük, hogy megfelelő mennyiségű ecet és só van-e benne. Ha kevésnek érezzük, bátran lehet rá löttyinteni még. Ha viszont ecetesebbnek érezzük, akkor is van lehetőség a korrigálásra úgy, hogy egy kis vizet adunk még hozzá. Vigyázat: a végeredmény kevésbé lesz ecetes, mivel a főtt burgonyakarikák felszívják az ecet nagy részét, ezt vegyük figyelembe! Véleményünk szerint almaecetből és lilahagymából sosem sok. Ha megfelelőnek érezzük az ízkombinációt, ezután öntünk hozzá 100 %-os, eredeti csákánydoroszlói tökmagolajat. Alaposan, de óvatosan összekeverjük a burgonyával és a salátalével. Akkor jó az eredmény, ha kellően megszínezi a tökmagolaj a burgonyát, utóbbi kellően magába szívja a zöld színt, de marad a lében is, viszont ne vigyük túlzásba! Először kevesebbet öntsünk rá, keverjük össze óvatosan, és ha még mindig szükségesnek érezzük, adhatunk még hozzá egészen addig, amíg megfelelőnek érezzük a hozzávalók arányát. Tálalás előtt lehetőleg fóliával fedve a tálat hideg helyen hűlni hagyjuk két-három óráig, hogy összeérjenek az ízek. Végül enyhén felkeverve az aljára leült salátalével tálaljuk. Kiválóan alkalmas finom, ropogósra sült rántott vagy grillezett húsételek (csirkehús, sertéshús), kolbászok mellé. Jó étvágyat!
burgonya (nem újburgonya), só, almaecet, barnacukor vagy méz, lilahagyma, tökmagolaj
Pirított kenyeret bedörzsölünk fokhagymával. Kis tálnyérba öntünk egy kis tökmagolajat, egy kicsit megsózzuk. Ebben mártogatjuk a pirított kenyérkockákat. Egészséges borkorcsolya.
Bármilyen zöldsalátát megízesít a tökmagolaj. Lehet az fejes saláta, uborka, paradicsom, káposzta, rukkola. Ne legyen a saláta vizes, jól rázzuk le róla a felesleges vizet!
Lehet önteni simán savanyúságra, savanyú uborkára, paprikára, káposztára vagy csak egyszerűen szeletelt hagymára. Fenséges. Kocsonyát meglocsolva a tökmagolajjal nagyon ízletes ételt kapunk, főleg hagymával.